Boľavé zápästia, kolená, ale aj bedrové kĺby už dávno nie sú len výsadou starších ľudí. V posledných rokoch sa tento nepríjemný typ bolesti veľmi nenápadne začína lepiť na päty aj podstatne mladšej generácii. Treba však povedať, že veľmi často si za to môžeme my sami. Či už nesprávnym spôsobom života, nedostatkom pohybu, alebo nevhodnou a nevyváženou stravou.

Prevencia – slovo, ktoré v poslednom čase počúvame takmer na dennej báze. Niekedy sa až môže zdať, že pomaly začína strácať na dôležitosti. Avšak práve včasná prevencia je tým krokom, ktorý nám v staršom veku môže ušetriť veľa vážnejších zdravotných problémov.
Ortopédia Trnava – Medican.sk

Príčin môže byť niekoľko

Tak ako má každá choroba svoju príčinu, aj boľavé kĺby sú reakciou nášho tela na vonkajšie či vnútorné podnety. U mladých ľudí v mnohých prípadoch ide o preťaženie kĺbu následkom náročného cvičenia či inej fyzickej aktivity. Takáto bolesť, samozrejme, nemusí znamenať žiaden závažnejší problém. Stačí len trochu spomaliť, znížiť intenzitu cvičenia a viac počúvať svoje telo.

Bolesť v kĺbe však môže mať aj omnoho závažnejšie príčiny. Často sú to infekcie, zápaly kĺbov, zlomeniny, osteoartritída, reumatoidná artritída, dna či na prvý pohľad banálny nedostatok vitamínu D. Každá z týchto chorobných príčin vyžaduje iný typ liečby. Ak však chceme byť pri zotavovaní dôslední, zmena jedálnička a zvýšenie našej pohybovej aktivity bude tým správnym krokom, nech už je príčina bolesti akákoľvek.

S prevenciou treba začať už v mladosti

Prevencia – slovo, ktoré v poslednom čase počúvame takmer na dennej báze. Niekedy sa až môže zdať, že pomaly začína strácať na dôležitosti. Avšak práve včasná prevencia je tým krokom, ktorý nám v staršom veku môže ušetriť veľa vážnejších zdravotných problémov. A tak, ako sa už v mladosti začíname starať o svoju pleť, pretože sa nám prestala tvoriť kyselina hyalurónová, rovnakú pozornosť by sme mali venovať aj kĺbom a chrupavkám. Ako? Riešením môže byť strava s nízkym glykemickým indexom, bohatá na nenasýtené tuky a vysoký obsah vlákniny. V praxi to znamená jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny, rýb a strukovín, ale tiež veľa kapustovej zeleniny a z korenín kurkumu a zázvor. Zdravá životospráva a správne stravovacie návyky už od detstva sú tou najprirodzenejšou cestou, ako sa vyhnúť nielen bolestiam kĺbov, ale aj civilizačným chorobám.

Neprestávajme sa hýbať

Nie je to len strava, ktorá nás dokáže výrazne ochrániť pred mnohými zdravotnými rizikami dnešnej doby. Stres a sedavé zamestnanie sa na bolestiach kĺbov a chrbta podpisujú pravdepodobne v najväčšej miere. A tak sa potreba aktívneho pohybu stáva priam nutnosťou. A aké aktivity nám pomôžu pri začínajúcich bolestiach kĺbového aparátu? Tým najjednoduchším, a zároveň najprirodzenejším typom pohybu je chôdza. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu výbavu či kondíciu, a aj napriek tomu dokáže zázraky nielen po stránke fyzickej, ale tiež psychickej.

Ďalšou skvelou alternatívou, ako boľavé kĺby viac nezaťažovať, no dostatočne ich rozhýbať, je bicyklovanie. Cvičenia, ako sú joga či pilates, nám vylepšia flexibilitu a pohyblivosť tela, a zároveň spevnia ochabnuté svalstvo. Koho neoslovila ani jedna z týchto aktivít, môže svoj pohyb zladiť jednoducho podľa svojej chuti a aktuálnych možností. V lete sa nám núka zaplávať si v bazéne, a ak to počasie nedovoľuje, na rozhýbanie kĺbov je dobré aj obyčajné upratovanie či jednoduchšie záhradné práce.

Keď prevencia zlyhala

Bohužiaľ, niekedy je už príliš neskoro a ani cvičenie či zdravší jedálniček nestačia na to, aby sme mohli znova plnohodnotne, no najmä bez bolesti žiť. A tak sa jedinou možnosťou stáva operačný zákrok. Aj v tomto prípade sa však oplatí urobiť si malý prieskum a vybrať si tím odborníkov so skúsenosťami, moderne a funkčne zariadené pracovisko a neinvazívny typ operácie. Toto všetko vám poskytne oddelenie ortopédie a traumatológie v klinike Medican v Trnave.